מתחת לעור

מתחת לעור, שירז אפיק

עברית הוצאה לאור

166 עמודים

ספר לא ארוך במיוחד על תמר, עובדת סוציאלית צעירה, שמתאהבת באדם, בחור אמריקאי, כשהם נפגשים באקראי ברחוב והוא מארגן הלוויה לחולדה קטנה. עד מהרה היא מתוודעת לעובדה שהוא אלכוהוליסט ומכור לסמים לשעבר ושהוא עומד לחזור לארצות הברית ומחליטה לעבור לשם בעקבותיו. הקורא נחשף, באופן ליניארי וישיר, למערכת היחסים שלהם – החל משלב ההתאהבות העזה ורבת התשוקה, דרך הסדקים הניבעים בה בעקבות ההידרדרות במצבו של אדם, הקנאה והפרנויה שלו המטלטלות את היחסים ביניהם, ועד להתרסקות הקשר שלהם, בנקודה בה תמר צריכה להחליט האם להישאר ולתמוך בו על אף הכול או לעזוב ולחפש לעצמה דרך חדשה.

הספר נקרא במהירות, אינו מסובך או מורכב מידי, הדמויות מעוררות אמפטיה ורוגז לסירוגין ורוב הפרטים הגיוניים ואמינים, אולי למעט העובדה שאדם מחליט להפסיק לקחת את התרופות שלו בשיא ההכנות לחתונה, החלטה תמוהה שתמר תומכת בה. גם דמותה של תמר יכלה לקבל יותר פיתוח, חוץ מהקשר עם סבתה האהובה, כי נדמה שהיא נשארת יותר פסיבית ומגיבה ופחות יוזמת ומוליכה התפתחויות. נראה שלקראת סוף הסיפור יש לה הזדמנות לבצע פעולה משמעותית שהייתה גואלת אותה או משדרת שינוי ניכר, אבל היא מחמיצה אותה.

בסופו של דבר, זהו ספר שלא מתיימר להיות משהו שהוא לא - סיפור אפקטיבי ונוגע ללב על זוג ואהבה שהולכים לאיבוד בעולם של אלכוהול, סמים והתמכרויות אחרות – ובכך חוזקתו.