מת בשבילה

מת בשבילה, שרה פינבורו

תרגום: עידית שורר

ידיעות ספרים

367 עמודים

מרסי מדוקס היא אישה שנייה. בחוגים העשירים בסוואנה, ג'ורג'יה, יש לכך משמעויות רבות. היא באה מבית עני והתחתנה עם גבר עשיר ומבוגר יותר אם כי עדיין מצודד וכריזמטי כשהם מאוהבים לחלוטין וכשהיא דוחקת את אשתו הראשונה החוצה מחייהם. בקיעים ראשונים נגלים בנישואיה כשקישה, צעירה בריטית, שחורה ויפהפייה, מצטרפת אף היא לחוג הזה עם נישואיה לויליאם – גבר קשיש יותר שעומד בקצה הפירמידה החברתית והכלכלית בסוואנה, גם היא כאישה שנייה, לאחר שאשתו הראשונה נפטרה מסרטן שנה קודם לכן.

המפגש בין שתי הרעיות השניות, ששתיהן מגיעות מרקע נחות, מצית בעיר שפע רכילויות והרמות גבה, ובחוגים הפנימיים יותר – תשוקות, רומנים, חשדות, חשדות שכנגד, קנאה ולבסוף גם רצח. לא מאוד עוזר שבדרום דת הוודו נפוצה מאוד, מיני קמעות ובובות וודו מופיעים בכל מיני מקומות וחלק מהדמויות מאמינות בכך מאוד.

מרסי מוצאת את עצמי מעורבת עד מעל הראש בהתרחשויות כשמעל הכול מעיב הפחד שלה לחזור לחיי הדלות שידעה והיא – ואנחנו איתה – שואלים מה היא תהיה מוכנה לעשות כדי לשמר את מעמדה.

הספר כתוב היטב, ביד קלה ושוטפת, אפילו טוב יותר מספרה הקודם של פינבורו שמאוד אהבתי "מאחורי עיניה", הדמויות בנויות מצוין וניכר כי הסופרת לקחה את הזמן ואורך הנשימה ליצור את הסביבה והאווירה המתאימות על מנת שנבין מדוע מה שקורה – קורה. כמובן שלקראת הסוף הטוויסטים מתחילים להופיע וגם אם הם לא מעתיקי נשימה כמו ב"מאחורי עיניה" הם בהחלט מספקים.