אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו

אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו, יניב איצקוביץ'

כתר

405 עמודים

הספר בנוי מ- 4 נובלות קצרות: הראשונה מהווה מעין ראיון הערכת מסוגלות הורית של שוטרת בשם איריס אברמוב במסגרת הליך גירושים שהיא עוברת עם בעלה ומתוך רצונה לקבל משמורת על ילדיה; השנייה – תיאור ילדותו ונעוריו של עידן, ילד מוזנח שגדל במשפחה מוכת יגון ומתפקדת למחצה לאחר שאחותו מתה בטביעה ובוחר לברוח מהבית ולחיות ברחובות עם חבורת נערים; זאת עד שהוא מקבל עזרה בלתי צפויה ממשורר ערבי שאוסף אליו נשים מוכות ולאחר מכן גם מאותה שוטרת; השלישית – מענה לשאלות פוליגרף שעליהן עונה נח קיני, בעל חברת אחזקות עשיר שאשתו ניהלה רומן עם המשורר הערבי; והרביעית – דיווח על שיטוטיו של בנו של נח, יותם, שבמקום לצאת לטיול אחרי צבא, נשאר בארץ, מנהל שיחות דמיוניות עם אמו המתה ונוסע לבקר את סבו הסיעודי.

הנובלות קשורות ואינן קשורות זו לזו – יש תפרים עדינים שתופרים ביניהן ודמויות משותפות אבל ניתן לקרוא אותן גם כל אחת בפני עצמה.

אין ספק שיניב איצקוביץ' כותב נפלא, רב המצאות (גם בחלק השני יש הפתעה מבנית שעוזרת לצלוח את הקריאה), מיטיב לבנות את העלילה והדמויות וניחן בכישרון סיפור בלתי מבוטל. חלקים מהסיפורים השונים שובי ושוברי לב, במיוחד בחלק הראשון והשני שהם החזקים ביותר. בחלק השני במיוחד מצאתי את עצמי מייבבת לא אחת. החלק השלישי סביר – בעיקר משום שהוא משלים פרטים ורקע על הדמויות מהחלקים הקודמים. החלק הרביעי – נראה מעט תלוש ופחות מהודק מקודמיו ונראה שהסופר לא היה בטוח כיצד לסיים את הספר ולכן כתב אותו. המעשים שהוא מייחס שם לדמויות, כמו על מנת לקבל שחרור ולסגור מעגל כלשהו, היו פחות מספקים מבחינתי. אבל בגדול, הכתיבה הנפלאה, הטיפול המבני והדמויות מכמירות הלב – כל אחת על חסרונותיה ואי שלמותה –  מעניקים חווית קריאה מיוחדת.