המטבח האחורי

המטבח האחורי, רומית סמסון

עם עובד

434 עמודים

הספר מזגזג בין אלעד, עורך דין בן 37, מוכשר, נאה ומצליח שעובר מתל אביב לעיר מולדתו (ששמה אינו מוזכר), עיר חוף קטנה, פותח בה משרד ומתחיל להתעניין בפוליטיקה הפנימית, לבין שירה, היועצת המשפטית של העירייה, אם לשלושה ילדים קטנים ובעל שנעדר מהבית – מסיבה שאותה אנו למדים מאוחר יותר. השניים מעורבים, משני צידי המתרס, בתביעה על פרויקט בניה  לטובת תושבי העיר, שנזנח על ידי הקבלן ושייתכן שמעורבת בו שחיתות מצד העירייה. אט אט נרקם ביניהם קשר – ספק חברי, ספק תועלתני, ספק של אהבה.

בין לבין אנו מתוודעים גם לראש העיר הכריזמטי והגחמני, למנכ"ל הנאמן עד בלי קץ שלו, לבני המשפחה של שני הגיבורים ולעוד דמויות שמסתובבות בעירייה ושופכות אור על הגיבורים ועל המתרחש מאחורי הקלעים של עירייה קטנה אך פעלתנית.

הסיפור כתוב ביד בוטחת ושזור תיאורים קולחים והמוני פרטים קטנים – חלקם יפהפיים ונוגעים מאוד ללב וחלקם – מעמיסים מעט על הקריאה ולא מוסיפים לעלילה, להתרחשות או לאפיון הדמויות שמאופיינות היטב ממילא. זה לא ספר לכל אחד – ההתרחשויות בו הן איטיות ונוגעות יותר פנימה (למטבח האחורי, זה שבאמת מבשלים בו ולא למטבח הקדמי שמציגים לאורחים) מאשר החוצה וצריך סבלנות כדי להגיע לסופו – שגם הוא מינורי מאוד, ייתכן שהיה צריך לקצר פה ושם, אבל הוא מספר סיפור עדין ששווה להתעכב עליו.