רשימת המוזמנים

רשימת המוזמנים, לוסי פולי

תרגום: גיא הרלינג

הוצאת תכלת

344 עמודים

חתונה נוצצת מתקיימת על אי פרטי מבודד ופראי באנגליה: החתן, ויל – כוכב תוכנית ריאליטי בסגנון הישרדות, יפה תואר ומצליחן, הכלה, ג'ולס – בעלת מגזין אינטרנטי, דעתנית ויודעת בדיוק מה היא רוצה. בין האורחים המוזמנים לבלות לילה על האי – השושבינה של הכלה, אחותה למחצה, אוליביה, הצעירה ממנה בשנים רבות, עדינה, שברירית ולא לגמרי יציבה; השושבין, ג'ונו, חברו ללימודים של ויל, לוזר שדרכו לא צלחה אבל חבר נאמן ששומר על סודותיו; צ'ארלי, החבר הקרוב של הכלה, שמתפקד כמנחה הערב ואשתו האנה, שבורחים משגרה משמימה וטיפול בשני ילדים למה שהם חושבים שיהיה סוף שבוע רומנטי עבורם, וכמובן הורי החתן והכלה. על הכול מנצחת בקור רוח וקפדנות מארגנת החתונה, איפה, שבכוונתה להחזיר את האי לימים שוקקי החיים שידע בעבר.

אלא שהדברים אינם פשוטים ושום דבר אינו כפי שהוא נראה כמובן. בלילה שלפני החתונה – בחסות האלכוהול ועוד כמה ממריצים שמספק אחד ממלוויו של החתן – עולים מתחים, ניבעים סדקים בחזות המאושרת של הנוכחים ומתחילים להתגלות סודות, ובליל החתונה עצמו – מתגלה גופה. הקורא לא יודע מי הגופה עד לעמודים האחרונים של הספר – ולא יודע מי הרוצח/ת – ממש עד הסוף, מה שמגביר את המתח, הניחושים והציפייה מה גם שלאחר שמתגלה מי הנרצח, מתברר שהיו למספר אנשים סיבה לרצות במותו.

הספר בנוי מפרקים שמסופרים מנקודות המבט של מספר דמויות וחושפים בהדרגה גם את העלילה וגם את הסודות של כל דמות. למעט העובדה שנראה שהספר מסתיים בנקודה לא מתאימה – חלשה יחסית, אנטיקליימקסית, המתח נבנה היטב, הסופרת מותחת את גבולות הז'אנר ועושה זאת יפה – הן באפיון הדמויות השונות והן בתיאור האי, הטבע ומזג האוויר העוינים שמשמשים תפאורה מושלמת ומאיימת לסיפור.