שטוקהולם

שטוקהולם, נעה ידלין

זמורה ביתן

415 עמודים

אחרי שאני קוראת ספר מוצלח של סופר כלשהו, אני קופצת בשמחה לקרוא עוד ספר מבית מדרשו ובתוך כך מהול חשש שמא לא יצליח לשחזר את רמת הספר הקודם. זה מה שקרה לי גם עם הספרים של נעה ידלין. אחרי שקראתי את ספרה "בעלת הבית" שאותו אהבתי מאוד, פניתי בחשש מה ל- "שטוקהולם".

ובאמת, לוקח קצת זמן עד שמבינים מה קורה בספר ואחרי מה חותרת הסופרת, אבל ברגע שמבינים – הספר תופס ולא מרפה, ובכך ידלין עומדת במבחן הספר הבא בהצלחה.

הספר נסב סביב כלכלכן ישראלי בעל שם עולמי המועמד לזכות בפרס נובל שמקבל התקף לב ימים ספורים לפני ההכרזה על הזוכה בפרס. חבריו הטובים – 2 גברים ו- 2 נשים – מוצאים אותו ומטכסים עצה כיצד ומה לעשות, אלא שהצעה מפתיעה של אחד מהם מוציאה אותם ממחוזות הנורמליות אותם הם מתאמצים לשמר לעבר מקומות נורמליים הרבה פחות. אט-אט נחשף כי החלטתם האלטרואיסטית כביכול מסתירה את המניעים הסמויים פחות או יותר של כל אחד מהם. נועה ידלין מפרקת את מושג החברות ואת הידידות האמיצה ביניהם ואז בונה אותם שוב מחדש.

הספר מתבסס על רעיון מקורי, כתוב בעברית משובחת ומדויקת, חותר עמוק בתודעתם של כל אחד מהחברים שמודעים עד כאב גם לחולשותיהם שלהם ומותיר אף מידה מסוימת של מתח – האם יקבל המת את הפרס? האם תצלח תוכניתם של חבריו? ולאן עוד אפשר להתדרדר מתוך כוונות טובות?!