מאחורי ההר

מאחורי ההר, מאיה ערד

הוצאת מודן וחרגול

327 עמודים

אחרי סטפן צוויג המזהיר והלא קליל בעליל, עברתי לספר באחד הז'אנרים האהובים עלי – המותחן הבלשי, אלא שבמקרה זה, הספר של מאיה ערד הוא טייק על סוגת הבלשים.

הספר מספר על זוהר בר, פרוד טרי ומרצה ישראלי לספרות בלשים שחי בארצות הברית, שמוזמן לאתר נופש מושלג ומבודד להעביר הרצאות בתחום ההתמחות שלו לאורחים במקום. מה שהוא אינו יודע, כמובן, הוא שדברים אינם מה שהם נראים – אתר הנופש נראה יותר כמו קומונה או מחנה צופים, האורחים והמארחים מוזרים ואפופי סודות ומסתורין (המארח העשיר, אשתו היפהפייה והצעירה, הדודה הזקנה ועוד ועוד) ועד מהרה הוא גם מגלה תעלומה שדורשת פתרון. מוות חשוד לא פחות ולא יותר.

אז מה חדש? הרי קראנו המון ספרים כאלה ונכתבו עוד הרבה יותר ממה שקראנו. מה שחדש הוא שכל החומר שהמרצה מעביר בסדרת ההרצאות שלו ושנפרש לעיני הקורא – אכן מתרחש במציאות, ואנו הקוראים, נדרשים לעקוב אחרי ההרצאות וההתרחשויות כאחד ולהגיע לפתרון ביחד עם המרצה. בין אם זה מניע לרצח, שלילת חשודים או רמזים גלויים, סמויים ומטעים – תוך מתן התייחסויות למיטב ספרי הבלשים מתור הזהב של הז'אנר (אגתה כריסטי מככבת כמובן) – אנחנו הופכים להיות בלשים בעצמנו, תוך שאנו מודעים לכך שהאירועים בספר מכילים את כל האלמנטים האופייניים לספרות בלשים ושעליהם מרצה זוהר ושכל מה שאנו זקוקים לו כדי לפתור את התעלומה נמצא בספר. זהו ממתק בלשי לכל חובב ספרי בלשים באשר הוא חובב.