סיבוב המפתח, רות וייר

סיבוב המפתח, רות וייר

תרגום: דורית בריל-פולק

מודן

355 עמודים

רוואן, המתגוררת בלונדון ועובדת כמטפלת בפעוטון, נתקלת בהצעת עבודה שנראית מושלמת – לשמש אומנת ל- 3 ילדות קטנות ונערה מתבגרת ששוהה רוב הזמן בפנימייה, במקום חלומי ובבית מהודר, "חכם" ועתיר טכנולוגיה בסקוטלנד, תמורת משכורת חלומית לא פחות ומגורים. מאוד רחוק מהתנאים להם הורגלה עד כה.

היא עושה הכול כדי לקבל את המשרה הנכספת ומשהיא זוכה בה, היא פוצחת בעבודה בחדווה. אבל כיוון שמדובר בספר מתח, שום דבר לא מתנהל כשורה: הבנות הצעירות – וגם הבוגרת – מגלות כלפיה עוינות, התינוקת תובענית, היא נדרשת להישאר עימן לבד ממש מיד כשההורים נוסעים לכנס במסגרת עבודתם ומתקשה להסתדר לבד, והגרוע מכל – היא מתחילה לשמוע רעשים בלתי מוסברים מלמעלה – כאשר אין כלל קומה עליונה. מכאן מתחיל סחרור של התרחשויות מסויטות שמובילות לרצח שבו היא מואשמת.

הספר הוא למעשה ממכתב שאותו היא כותבת לעורך דין נחשב בניסיון לשכנע אותו להיחלץ להגנתה וככזה – לעיתים הוא נשמע מאולץ מבחינת הפרטים שרוואן חולקת במכתבה הארוך, אבל זה רק לפעמים. רוב הספר נקרא בעצירת נשימה, מתוך ניסיון להבין מה מקור הרעשים ויתר ההתרחשויות המוזרות בבית וכמובן לפענח מי הרוצח. בנוסף, יש מספר טוויסטים הכרחיים ומפתיעים שגורמים לקורא לחשב מסלול מחדש והסוף – פשוט מעולה. בתור חובבת מותחנים – ככה צריך לכתוב מותחן פסיכולוגי.